Králíci

Chov králíků

Chovem králíků se zabývám již od dětství, cca 50 let. Aktuálně chovám Českého strakáče černého a Činčilu velkou. Vedu nenáročný chov, při kterém králíci dobře rostou a prosperují.

Kotec

Samotný kotec by měl být velký 80x80 cm pro střední plemena nebo 100x80 cm. Králík by měl mít dostatečně velký prostor, jak pro samce, tak samice s mladými. Kotce je třeba udržovat v čistotě a suchu, jenž čistíme alespoň jednou za 7-14 dní dle potřeby.

Krmení

Králíci musí mít stále dostatek čisté vody, kvalitního sena, které musí být 6-8 týdnů staré (z čerstvého dostanou průjem a následně uhynou) a směsi určené pro králíky. Na samotné seno je dobré používat jesle přímo určené, kdy králíkovi déle vydrží. Do věku 3 měsíců krmím směsí pro králíky, chovné a starší králíky krmím směsí a ovsem v poměru 1:1. V zimním období přidávám mrkev a na jaře hrstku kopřiv pro zpřesnění stravy.

Množení

Králíky zapouštíme v 7-8 měsících, nikdy ne dřív, ale ani později neboť starší samice mají problém zabřeznout. Ročně máme 2-3 vrhy, jestliže máme méně vrhů je riziko zhoršení zabřeznutí a možnost ztloustnutí samice. Vždy zapouštíme s nepříbuzným samcem, žádný z rodičů by neměl mít žádné zdravotní problémy, které by mohly být přenosné na budoucí generace. Březost samic trvá 29-32 dní. Po porodu neporučuji vrtat se v hnízdě, pouze zkontrolovat, zda jsou všechna mláďata v pořádku. Mladé králíky odstavuji v 7-8 týdnech a přesouvám je do jiného kotce, samice zůstává ve svém původním kotci.